Vse fotografije na teh straneh so avtorsko zaščitene in jih brez dovoljenja avtorja ni dovoljeno kopirati !!

Seznam albumov Zadnje dodane slike Zadnji komentarji Seznam Iskanje
 
Domov > Rastline
Klikni za ogled večje slike
Ruševje
Tako Urška Šprogar v Večeru 16. junija 2005: (naj mi oprosti "krajo" njenih besed, a boljših ne najdem)

Ruševje se šteje kot naravna znamenitost, ti nizki borovci oblikujejo navadno nizek, gost grm, ki ima več kolenčasto upognjenih debel ali pa eno dolgo poleglo deblo, če pa raste v visokih barij, zraste tudi več metrov visoko. Storži so kratkopecljati, večinoma po več skupaj pokončni, sprva so zeleni, pozneje usnjato rjavi. Dozorijo v tretjem letu in ostanejo tudi po izpadu semen na drevesu. Ruševje raste v gorovjih srednje Evrope, na Balkanu, Apeninih, Krpatih. Najbolj pogosto je v gorah od gozdne meje do 2000 m; uspeva na šotnih tleh, pa tudi v skalnatem, apnenčastem svetu. Les nima uporabne vrednosti, kot jo imajo ostale sorte borovcev. Kot okrasno grmovje pa je uporabno za vrtove, skalnjake, parke in brežine. Lahko ga lepo oblikujemo, ker prenaša rez tudi v živo, v stari les, iz katerega vedno znova poženejo številni poganjki.
Informacija o sliki
Avtor:florijan (Poglej vse slike tega avtorja)
Ime datoteke:DSCN23741.jpg
Ime albuma:florijan / Rastline
Ključne besede:cvemak rastlina rastline Ruševje nizki bor rušje Pinus mugo borovke Pinaceae
Opis opreme:Nikon D70
Slovensko ime: Ruševje (nizki bor)
Latinsko ime: Pinus mugo
Kraj nastanka fotografije:Snežnik, 21.6.2006
Velikost datoteke:83 kB
Velikost slike:800 x 532 pixlov
URL:https://galerija.foto-narava.com/displayimage.php?pos=-14606
alenka [25.06.06 ob 18:33]
Lepi primerki. In ko potreseš, kako se praši...
florijan [25.06.06 ob 19:09]
Zanimiva je hoja med njimi(ne po poti), ko te zmanjka in se znajdeš med ostrimi vejami, opraskan in brez moči, da splezaš na plano. Izkušnja.
Sodja [27.06.06 ob 08:38]
Naj pa dodam še to, da so tile vršički zelo zdravi, celo bolj kot smrekovi (plast vršičkov, plast sladkorja in tako naprej in na sonce v stekleni posodi). Napitek se pije po žlički ali pa ga redčimo z vodo kot sok. Mlade še mehke, zelene storže pa prepolovimo, 13 jih damo v steklenico, zasujemo 2cm s sladkorjem in zalijemo z domačim žganjem. Pustimo, da se sladkor stopi (7-14 dni) in precedimo. Krasen zdravilen liker!!!
alenka [27.06.06 ob 11:20]
Prvič, tole niso vršički ampak moški cvetovi. Drugič, s trganjem vršičkov uničujemo rastline, mislim, da je celo prepovedano. In tretjič, sladkor je škodljiv, ne zdrav, tudi če z dodatki. (Jaz in moja prepirljivost...)
Sodja [27.06.06 ob 13:03]
No, ta je pa dobra! Po debati v službi sem razumel, da naj bi bili to vršički. Pa praviš moški cvetovi, kaj pa pol ženski, kako to gre??? Kaj potem so sploh vršički?? Na vrhu teh moških cvetov je šopek enih iglic, a je to to??
alenka [27.06.06 ob 13:55]
Ženski so mladi storžki. Moški cvetovi potem, ko opravijo nalogo, odpadejo, ženski pa rastejo in zorijo 3 leta. V bistvu na vrhu teh vejic so zametki vršičkov z mladimi iglicami, domnevam pa, da se nabirajo ko so veliki nekaj cm in tam, kjer ni cvetov.
vench [28.06.06 ob 22:18]
še moje skromno mnenje ali vprašanje: ali ne moremo reči tistemu, kar naj bi bilo na koncu vejice vršiček (po domače)
florijan [28.06.06 ob 22:39]
Seveda lahko. Vse, kar je na vrhu je vršiček. V tej debati so bili omenjeni vršički, ki jih ljudje nabiramo za pripravo zdravilnega sirupa. Temu pa ti na sliki res ne ustrezajo. Rezultat priprave takega napitka iz teh vršičkov, skupaj s cvetovi bi bil sicer okusen a poln cvetnega prahu. Glede na to, da pravijo, da cvetni prah iglavcev ne povzroča alergičnih reakcij, je to prvzaprav v redu. Je pa pogovor o vršičkih prinesel nekaj novega znanja o iglavcih, o borovcu. To pa je naš cilj, a ne ?
 

Spletna stran foto-narava uporablja nekaj piškotkov za izboljšanje uporabniške izkušnje. Preberite več ...